Výsadba stromů

Sadíme, kde můžeme. U nás v sadu, u tůní i ve volné krajině. Výsadbu v sadu jsme třeba nakombinovali tak, že je částečně produkční, částečně genofondová a částečně se jedná o arboretum. V každém případě jedeme ve standardu eko a třeba se někdy propracujeme i k eko certifikaci.

sad

Část sadu je vyhrazena odrůdám pana Bláhy, v polovině 20. století jednoho z nejznámějších československých ovocnářů. Žil a sadařil kousek od nás, a tak jsme považovali za svatou povinnost, podílet se na záchraně kdysi populárních odrůd jabloní, hrušní i třešní. U plodů nečekejte žádné supermarketové hezounky a nafoukance, ale skvělou chuť na moštování, pálení i přímý konzum. Sortiment stromků postupně rozšiřujeme, zatím máme vysázené tyto odrůdy: jabloně: Táborita, Dagmar, Bláhovo libovické, Český granát, Růžena Bláhová, Bláhovo pozděkvěté, Bláhův poklad, Libovická oranžová reneta, Libovické muškátové a Titan. Produkční část sadu zahrnuje několik odrůd ořešáku královského, několik odrůd kaštanovníku setého (včetně odrůd roubovaných na podnože kaštanovníku čínského), několik odrůd mišpule, kdouloní, moruší atd.

arboretum

Nesázíme stromky jen pro užitek, ale také pro radost. Takže máme vysázené solitéry, které v ČR moc nerostou nebo spíš skoro vůbec… třeba z ořešáků japonský, mandžuský, čínský, skalní a popelavý, dále korkovník amurský, mišpulovník dardarský nebo třeba ořechovec pekanový.

Volná krajina

Orientujeme se na výsadbu s významnou mimoprodukční funkci: ekologickou, klimatickou a krajinářskou. Sadíme ovocné i lesní dřeviny, především ty tradiční, staré nebo chcete-li původní v české krajině. Už jsme tak vysadili desítky lip (malolisté i velkolisté), jabloní lesních, jeřábů oskeruší, hrušní polniček, třešní ptačích atd. Oskeruše Guerilla warefare – Ze tří památných oskeruší v Českém středohoří, kam si každý podzim jezdíme pro plody, vypěstováváme semenáčky. Největší evropská ovocná dřevina je úžasný strom, ale v „dětství“ je dost náročná a choulostivá. Následně sadíme téměř guerillově různě po krajině.